vere-loovutamise-kasulikkus

 

Kas teadsid, et mida rohkem verd anda, seda parem on tervis? Hämmastav, kas pole? Vere andmine ei ole kasulik mitte ainult vereülekande saajale, vaid ka doonorile. Vere andmine parandab doonori tervist!

 

Kes saavad verd anda?

Kõigepealt tuleb välja selgitada, kas sa üldse sobid verd andma. Olulisimad nõuded on, et doonor peab olema terve, vähemalt 18-aastane ja kaaluma vähemalt 50 kg. Verd andma minnes tehakse sulle minitervisekontroll – mõõdetakse pulssi, vererõhku, hemoglobiini ja kehatemperatuuri.

Samuti küsitakse mõned küsimused sinu tervise ja elustiili kohta. Mõnikord võidakse sind vastuste põhjal välja praakida. Tutvu enne minekut Verekeskuse juhistega.

 

Enne vere andmist

Kui oled sobiv doonor ja soovid verd anda, söö eelmisel õhtul (kui annad verd hommikul) või vahetult enne vere andmist (kui annad verd hiljem) tervislikult. Väldi rasvaseid toite (näiteks friikartulid ja jäätis), sest need muudavad vere liiga rasvaseks ja selles on raske nakkushaigusi testida. Sellisel juhul sinu verd ülekandeks ei kasutata.

Samuti tuleb enne vere andmist juua vähemalt 400 ml vedelikku ning panna selga riietus, mille varrukaid on lihtne üle küünarnuki tõmmata.

 

Peale vere andmist

Peale vere andmist tuleb uuesti vett juua, et organismi vedelikuvaru taastada, samuti tuleb veidi aega puhata. Enamik verekeskusi ei luba sul niikuinii kohe püsti tõusta, seega kasuta seda aega vedeliku tarbimiseks.

Ülejäänud ajal tuleb vereandmise päeval korralikult süüa, sh rauarikkaid toite, ning juua rohkelt vedelikku (välja arvatud alkohol).

Vereandmise päeval ei tohi end füüsiliselt liigselt pingutada, näiteks intensiivselt treenida või suuri raskusi tõsta (näiteks ära mine jõusaali ega aita sõbral kolida). Kui sul hakkab pea ringi käima või tekib minestustunne, katkesta pooleliolev tegevus ja puhka, kuni tunned ennast paremini. Kui su enesetunne pole ka järgmisel päeval paranenud või tunned, et hakkad haigeks jääma või sul tõuseb palavik, pöördu arsti poole.

 

Millal võin uuesti verd anda?

Punaste vereliblede taastumine võtab peale vere andmist kaheksa nädalat, seetõttu peab vereandmiste vahele jääma vähemalt sama palju aega. Kui annad vereplasmat (seda võetakse masina abil, mis eraldab verekomponendid ning eemaldab ainult plasma ja suunab punased verelibled organismi tagasi), võid verd anda sagedamini.

 

vere-loovutamise-kasulikkus

 

Vere andmise soodne mõju tervisele

  • Hemokromatoos

Vere andmine on tervisele kasulik, näiteks vähendab see hemokromatoosi riski. See on tervisehäire, mis tekib liigse raua ladestumisel organismi. Haigus võib olla pärilik või tekkida alkoholismi, aneemia ja muuda haiguste tõttu. Regulaarne vereandmine vähendab liigse raua sisaldust.

 

  • Vähivastane toime

Vere andmine aitab vähendada vähiriski. Vere andmine aitab säilitada organismi rauavarusid. Rauataseme vähenemine organismis on otseselt seotud vähiriski vähenemisega.

 

  • Terve süda ja maks

Vere andmine vähendab südame- ja maksavaevuste riski, mida põhjustab raua ladestumine organismis. Rauarikas toidusedel võib suurendada organismi rauataset ning kuna organismi imendub vaid piiratud hulk rauda, ladestub liigne raud südamesse, maksa ja pankreasse. See suurendab maksatsirroosi, maksa talitlushäirete, pankrease ja südame kõrvalekallete, näiteks südamerütmihäirete teket.

 

  • Kaalu alanemine

Regulaarne vereandmine vähendab doonori kehakaalu. See aitab rasvunuid ja ülekaalulisi, kellel on suurem südame- ja veresoonkonnahaiguste ning muude tervisehäirete risk. Verd ei tohi siiski anda liiga tihti ning raskete terviseprobleemide vältimiseks võid enne vereandmist pidada nõu arstiga.

 

  • Uued vererakud

Organism hakkab peale vere andmist kaotatud verd taastama. See stimuleerib uute vererakkude tootmist ning hea tervise säilitamist.

 

 

Vere andmine ja tervis: parem väljavaade

Kõige olulisem põhjus vere andmiseks on siiski abivajajate elu päästmine. Väikesed kasulikud toimed, nagu insuliinitundlikkuse ja kolesteroolitaseme paranemine on doonori jaoks toredad plussid, kuid see pole midagi võrreldes kohese ja elupäästva mõjuga veresaajale. Tõeline ajend vere andmiseks ei ole mitte positiivne mõju iseenda jaoks, vaid tohutu abi kellelegi, kes seda vajab.

Anneta verd, püsi terve ja päästa elusid!