Operatsioonijärgne-massaažiteraapia

 

Operatsioonile järgneb patsiendi jaoks järgmine oluline väljakutse – taastumine.

See etapp on oluline, sest organism võib reageerida protseduurile positiivselt või negatiivselt, eriti siis, kui on olnud tegemist suurema operatsiooniga.

Kiiremaks ja mugavamaks paranemiseks pöörduvad paljud patsiendid  massaažiteraapia poole.

 

Milline on väike operatsioon?

Väike operatsioon puudutab nahka, limaskesta ja ümbritsevaid kudesid. Suure operatsiooniga võrreldes ei tehta väikese operatsiooni korral sisselõikeid kehaõõnsustesse ja tavaliselt ei kasutata ka üldnarkoosi. Väikese operatsiooni puhul kasutatakse enamasti kohalikku või regionaaltuimestust.

Väikesed operatsioonid hõlmavad näiteks pindmisi nahakahjustusi nagu soolatüükad või sünnimärgid, kapillaarilaiendeid, süste lihastesse ja liigestesse ning biopsiaid ehk kirurgilisi protseduure naha või kehavedelike proovide võtmiseks. Enamus päevakirurgia või ambulatoorseid operatsioone on väikesed operatsioonid.

 

Milline on suur operatsioon? 

Suur operatsioon hõlmab kehaõõnsusi ja/või muudab inimese normaalset anatoomiat. Sellise operatsiooni puhul kasutatakse tavaliselt üldnarkoosi ja hingamisaparaati.

Suured operatsioonid on näiteks liigeseproteesi paigaldamine, elundisiirdamine, rindade suurendamine ja lahtine südameoperatsioon.

 

Millised on massaažiteraapia kasutegurid pärast operatsiooni?

·        Võib hoida ära tursete tekkimise

Pärast operatsiooni on loomulik, et kahjustatud piirkonda tekkivad tursed. Sel ajal on massaaž eriti heaks sõbraks. Massaažiteraapia abil saab tursete teket ära hoida. Eriti tõhus on lümfimassaaž, mis juhib eemale turseid põhjustava vedeliku. Üldmassaaž lõõgastab lihaseid ja parandab vereringet terves kehas ning ainuüksi see võib turseid leevendada või ära hoida.

·        Parandab liigeste liikuvust ja paindlikkust

Pärast operatsiooni on oluline taastada operatsiooni poolt mõjutatud kehaosade loomulik liikuvus. Massaažiteraapia on suurepärane vahend kogu keha liigeste liikuvuse ja paindlikkuse taastamiseks. Kui pead pärast operatsiooni mõnede kehapiirkondade liikuvuse taastama, võid selleks massaaži kasutada.

·        Vähendab ja leevendab valu

Lisaks tursete ärahoidmisele on massaaž eriti hea vahend igat tüüpi valude leevendamiseks, mis pärast operatsiooni esineda võivad. Enamasti on massaažiteraapia kasuks otsustamise peamiseks põhjuseks just selle valu vähendavad omadused, seega sobib see ka operatsioonijärgseks teraapiaks.

·        Vähendab stressi ja ärevust

Operatsioonijärgsel taastumisperioodil võid kannatada tohutu stressi ja ärevuse all. Sa loodad kiirelt paraneda ja soovid samas ka tööle naasta, kuna lahendamist vajavaid ülesandeid aina koguneb ja koguneb. Ja pinge kasvab. Õnneks on massaaž suurepärane stressi ja ärevuse leevendamise vahend, seega lepi massaažiseanss juba täna kokku, et oma enesetunnet parandada.

·        Massaažiteraapia takistab armkoe teket

Mitte keegi ei taha, et pärast operatsiooni tekkiks armkude. See võib tõeliseks nuhtluseks olla. Massaaž aitab armkoe tekkimist ära hoida, suurendades vere ja toitainete voolu vigastatud kohtadesse. Kui vigastatud piirkonna vere ja toitainetega varustamine on korras, hakkavad pehmed koed paranema ja armkudet ei teki.

·        Rikastab verd hapnikuga

Massaažiteraapia parandab vereringet ja rikastab verd hapnikuga. Operatsioonist taastudes on vereringe parandamine väga oluline – see soodustab kiiret tervenemist. Seega vali operatsioonijärgse taastumise kiirendamiseks massaaž.

·        Tugevdab immuunsüsteemi

Tugev immuunsüsteem võib olla kiire operatsioonijärgse taastumise üheks olulisimaks teguriks. Massaažiteraapia abil saab immuunsüsteemi tugevdada, suurendades elundite varustamist hapnikuga.

 

Operatsioonijärgne-massaažiteraapia

 

Milline on parim operatsioonijärgne massaažiteraapia liik?

Operatsioonijärgse massaaži liik oleneb sellest, milline oli operatsioon, kuidas inimene taastub, milline on tema tervislik seisund ja kas tal on probleeme, mille puhul massaažiteraapia on vastunäidustatud.

Samuti võib massaaži liik oleneda sellest, kui pikk aeg on operatsioonist möödunud, kui suured on patsiendi valud ja kas ta kasutab valuvaigisteid.

 

Mõned peamised pärast operatsiooni kasutatavad massaažiliigid:

 • Lümfimassaaž 

  Õrn massaaž lümfiteede aktiveerimiseks ja tursete vähendamiseks.

 • Spordimassaaž 

  Massaaž, mida kasutatakse spordivigastuste ja nendega seotud operatsioonide korral.

 • Süvakoemassaaž 

  Süvalihaste massaaž. Seda liiki massaaž võib olla pärast mõningaid operatsioone vastunäidustatud, kuna antud piirkond võib olla tundlik.

 • Kraniosakraalteraapia 

  Õrn teraapia, mis aitab sügavalt lõdvestuda ja annab parema une, mis on kiireks paranemiseks vajalik.

 • Ortopeediline ja/või meditsiiniline massaaž 

  Spetsiifiline ja fokuseeritud massaažitehnika, mis aitab lõhkuda armkudesid ja liiteid.

 • Lihassidekoe vabastamine

  Teraapia, mida kasutatakse lihastevahelise sidekoe vabastamiseks. Operatsiooni käigus võib sidekude kahjustatud saada, seega on selle koe vabastamine pärast operatsiooni oluline.

 • Reiki 

  Õrn energiaravi, mis võib olla äärmiselt lõõgastav.

 

Kas massaažiteraapia on operatsioonijärgse ravivahendina ohutu?

See iidne tervendusviis on ohutu. Loomulikult konsulteeri oma tervisliku seisundi asjus eelnevalt oma kirurgi või arstiga.