Mis-on-Shiatsu-massaaž

 

Mis on Shiatsu massaaž?

Kuigi “shiatsu” tähendab otsetõlkes “sõrme-surve” võib kasutada ka pöidlaid, põlvi, küünarnukke või jalgu. Shiatsu massaaž ei hõlma endast ainult punkt-rõhu massaaži, vaid töötab üle terve keha, kasutades lisaks venitusi ning liigeste liigutamist.

 

Shiatsu ajalugu

Massaaž ning teised alternatiiv-meditsiini meetodid on sajandeid olnud oluline osa Hiina meditsiinist. Jaapanlased arendasid need tehnikad ümber oma teadmiste kehameditsiini ja ravi kohta ning hakkasid seda nimetama Shiatsu.

Qi manipuleerimine läbi ‘Shi-atsu’ on Jaapanis olnud osa igapäevaelust juba sajandeid, leides tee läänekultuuri alles 1970 paiku.

Tollast alates on shiatsu praktiseerijad meetodit järjepidevalt arendanud. Kuigi igal praktiseerijal on oma stiil ning meetod, leidub tõeline vilumus aga igale kliendile sobiva tehnika leidmises – seejärel on meetodi tulemusi raske eirata.

 

Shiatsu Meridiaanid ja Tehnikad

Shiatsu meridiaane mõjutatakse sarnaselt punkt-rõhu massaaži ja akupunktuuriga, ehk stimuleeritakse teatud punkte, et vabastada ja suunata keha energia voolu ehk Ki’d või Qi’d (chi / hii).

Shiatsu massaaži tehnikad on rahulikud ning lõõgastavad, samas suutelised esile tooma märgatavaid muutuseid. Shiatsu massaaži käigus saab klient teadlikuks oma erinevatest pingekolletest ning kogeb nii füüsilist kui emotsionaalset kergendust. Peale punkt-rõhu massaaži kasutatakse ka otsesemaid tehnikaid, et liigestest ja lihastest valu ning pinget peletada.

Shiatsu massaaži intensiivsus varieerub vastavalt kliendi vajadustele. Jonnakate sõlmede ja valude korral peaks kasutama tugevat ja kindlat kätt, kuid väiksemate probleemide korral piisab ka hellast tehnikast.

Täielik Shiatsu massaaži sessioon hõlmab endast paljusid elemente – kontrollitud hingamine, visualiseerimis-harjutused, venitused ning rühi joondumine. Kõiki neid tehnikaid kasutatakse tandemis, et keha heaolu mitmel tasandil edendada. Traditsionaalselt kantakse Shiatsu sessioon läbi põrandal, Jaapani magamismadratsil. Klient peaks kandma kergelt hingavaid ja mugavaid riideid ning värskeid sokke.

 

Kuidas Shiatsu massaaž töötab?

Hingamine, venitused, meridiaanid – kõiki shiatsu meetoid kasutatakese kliendi heaolu edendamiseks. Ida meditsiinis koheldakse neid tehnikaid – kui efektiivseid ravimeetodeid – sügavama austusega kui lääne kultuuris. Meie vaim ja keha on ühendatud – tehes tööd ühe kallal, aitame me ka teist. Just sellel põhjusel on shiatsu niivõrd efektiivne.

Läbi puudutuse ja kompimismeele on võimalik avada võimsaid tundeid ja emotsioone. See omakorda annab kehale energiat, et ennast ravida ning stimuleerib muutuseid kehas.

Shiatsu massaaži käigus kasutatakse keha meridiaane, et Qi energia voolama panna. See on keeruline protsess, mida on sajandeid arendatud, uurides Qi radu ja voolu.

Meridiaanide olemust on keeruline sõnadesse panna, kuid seda võib võtta kui ühenduspunktide ja radade süsteemi, mida mööda keha saab elu energiat erinevatesse organismi osadesse edasi kanda ja talletada.

Haigused, stress, kehv rüht, oma keha vajaduste eiramine ning paljud muud negatiivsed tegurid takistavad energia vaba liikumise kehas. Läbi Shiatsu saab neid takerdunud energia punkte lahti teha läbi, kasutades punkt-rõhu massaaži. Kui Qi energia saab vabalt liikuda, tagab see organismi optimaalse opereerimise ning hoiab meele tasakaalus.

 

 

Millised on Shiatsu massaaži kasutegurid?

Shiatsu massaaž edendab üleüldist heaolu ja paranemist. Lisaks sellele on Shiatsul mitmeid tervist parandavaid kasutegureid:

Shiatsu massaaži võtted aitavad hästi magada, lahendades unetuse probleemid, mis takistavad kvaliteetse une saamise.

 • Taastab keha naturaalse energia liikuvuse

Shiatsu massaaži peamiseks eesmärgiks on Qi energia voolu taastamine kehas, seda läbi survepunktide leidmise. Kui see on saavutatud, võib lahenduse leida väga paljudele terviseprobleemidele.

 • Aitab kroonilise valuga

Kroonilise valu all kannataja leiab palju abi Shiatsu massaažist. Lisaks paranenud heaolule väheneb liigeste, lihaste ja kudede valu.

 • Edendab keha vereringlust

Shiatsu massaaži võtted aitavad suurendada vereringlust. Tänu sellele kiireneb keha taastumisprotsess vigastustest ja lihaste enesetunne paraneb.

 • Aitab keha sisemiste probleemidega

Väga paljud tervislikud seisundid paranevad märkimisväärselt tänu siseorganite ja meridiaanide tugevdatud ühenduspunktidele. Vähenevad menstruatsioonist tingitud valud, ärritunud soolestiku sündroom, hommikune iiveldus jpt tervislikud probleemid.

 

Millised on Shiatsu massaaži ettevaatusabinõud ja kõrvalmõjud?

Nagu iga teraapia ja alternatiivmeditsiini puhul, peaksid alati eelnevalt konsulteerima tervisetöötajaga. Kindlasti küsi nõu kohe, kui koged kõrvalmõjusid.

Üldiselt peetakse Shiatsu massaaži väga turvaliseks, kui seda praktiseerib kvalifitseeritud professionaal.

 

Millal ei ole soovitatav Shiatsu massaaži tulla:

 • Veenipõletikud
 • Äge südamepuudulikkus
 • Verejooksud
 • Afektiivsed psüühilised seisundid
 • Äge neerupuudulikkus
 • Äge maksapuudulikkus
 • Üldine kurnatus
 • Rasedus
 • Oled hiljuti läbinud keemiaravi

Vastunäidustuste hulka kuuluvad lahtised haavandid ja haavad, verevalumid, hiljutised operatsioonid ja teised naha probleemid.

 

Mida oodata pärast Shiatsu massaaži?

Pärast Shiatsu massaaži peaks kehas olema uus energia tase, lõdvestunud lihased ja parema liikuvusega liigesed. Samuti on tavaline, et inimesed kogevad lihaste valulikkust ja kerget peavalu pärast ravi lõppu, mis peaksid kaduma pärast paari tunnist puhkamist. Need on tingitud blokeeritud energia vabanemisest kehas.

 

Soovitus

Mida rohkem Shiatsut praktiseeriv isik tutvub sinu tervisliku seisundiga, seda tõenäolisem on, et ta saab sind aidata. Samuti on oluline sinu usk sellesse inimesse. Shiatsu massaaži võib teha ilma kliendi usu ja pühendumuseta, kuid ilma koostööta pole see nii heakstegev kogemus. Kui empaatia voolab mõlemas suunas, saab alata tõeline keha ja vaimu paranemine.