Mis-on-kupumassaaž

 

Kupumassaaž on kui tagurpidi massaaž – selle asemel, et lihastele survet avaldada, kasutab kupus olev tõmme survet, et nahka, kude ja lihast ülespoole tõmmata. Kuputeraapiat saab teostada kasutades erinevaid meetodeid. Kõik need meetodid aga jagavad ühtset tehnikat, milleks on naha ja kupu vahele vaakumi (alarõhu) tekitamine.

 

Kuputeraapia ajalugu

Üks esimesi teadatuntud viiteid kuputeraapiale leidub aastatel 281-341 eKr elanud kuulsa Hiina Taoistist alkeemiku ja taimedega ravija Ge Hong’i märkmetes.

Tollane meetod erines tänapäevasest – kasutati looma-sarvi, et paiseid verest ning mädast tühjendada. Hiinlased kasutasid seda meetodit, et stagneerunud vere ja lümfi tegevust edendada, parandades energia kulgu läbi keha.

Märkimist väärib, et osade teadlaste arvates pärineb tehnika 3,000 eKr iidsest Egiptusest, kaua ennem seda kui meetod Aasia kultuuris kasutust leidis. Veel teiste sõnul leidis meetod esmast kasutust Vana- Kreekas.

 

Mille jaoks kuputeraapiat kasutatakse?

Osade arvates ravib kuputeraapia külmetusi ja liigesepõletikku. Tehakse ka märg-kuputeraapiat, et verest toksiine välja tõmmata.

Kupumassaaži eesmärk on puhastada ja kiirendada vereringlust, leevendada valu ja eemaldada kehast toksiinid. Kupumassaaži teistest tervendavatest omadustest saad lugeda SIIN.

 

Milline on kupumassaaži protsess?

Kupumassaažis asetatakse klaasist, bambusest või silikoonist kupp nahale ja õhu väljaimemisel tekitatakse naha pinnale vaakum  (aluskude  kerkib kupu sisse).

Tavaliselt tekib kitsas tunne seal piirkonnas, kuhu kupp on asetatud.  Tihti on see tunne lõõgastav ja rahustav. Sõltuvalt sinu mugavusest võib kuppe ringi liigutada või jätta ühe koha peale. Nad võivad kehal olla lühemat või ka pikemat aega. Kõige levinum piirkond kupumassaažiks on selg, kuid kupud on sama efektiivsed ka teistel kehaosadel.

Surnud, staatilise vere, lümfi, rakujäänuste, patogeensete tegurite esinemise korral organismis võib kupumassaaž jätta nahale jäljed, mis näitavad, et haigus on liikunud sügavamatest kudeme kihtidest üles naha pinna poole. Kupud võivad ajutiselt muuta naha punaseks, lillaks või siniseks, eriti siis, kui masseeritava piirkonna all on vigastus või kogunenud energia. Naha värvuse muutus on harva valus, kuid võib kesta mõni päev kuni paar nädalat. Naha algse seisundi taastumise korral võib protseduuri korrata kuni tervisehäire või seisund on parandatud.

 

Millised on kupumassaaži liigid?

Kupumaasaažil on mitmeid liike ja vorme, järgnevad on aga kolm enim praktiseeritud meetodit.

  • Kuiv kupumassaaž

Kõige enim kasutusel olev meetod. Kasutatakse süttivat materjali – tavaliselt alokoholis niisutatud vatipallikest, kuid kasutatakse ka taimset materjali või paberit. Materjal süüdatakse ning asetatakse kupu sisse. Leegi raugemisel, asetatakse kupp kiiresti nahale. Kokkupuude külmema õhuga ning hapnikupuudus tekitavad kerge vaakumi, mis tõmbab nahka, lihast ning sidekudet. Kupu võib nüüd peale jätta mõneks ajaks. Ajaperiood on määratud inimesest ning ravitavast tõvest. Tavaliselt hoitakse kuppu nahal 15 minutit.

 

Mis-on-kupumassaaž

 

  • Märg kupumassaaž

Kasutatatakse samat üldtehnikat mis tavalise kupumasaaži puhul, kuid kupud võetakse ära juba pärast 3 minutit. Pärast seda tehakse steriilse skalpelliga mitmed väikesed nahapealsed lõiked, ning kupp asetatakse tagasi endisele kohale. Nüüd tõmbab vaakum lõigetest välja naha alla kogunenud vere. Seda kasutatakse, et lihaseid lõdvestada ning vereringlust puhastada toksiinidest. Protseduur ei ole üldiselt valus.

  • Staatiline ja liikuv kupumassaaž

Staatiline Kupumassaaž tähendab, et paigal olevad kupud asetatakse valitud keha piirkonnale ning jäetakse ühe koha peale neid liigutamata.

Liigutavate kuppude puhul kasutab massöör valitud keha piirkonnas õli või kreemi, asetab kupud ning hakkab neid liigutama.

 

Kupumassaaži jäljed

Kupumassažist tekkinud punakat jäljed ei ole sinikad. Sinikad tekivad kapillaaride ja veresoonte vigastustest läbi tömbi esemega tekitatud trauma. Kupud võivad meenutada sinikaid või verevalumeid, kuid ei vigasta veresoonestiku struktuuri.

Üldiselt vaadatakse kupust tekkinud jälje värvust ning naha tekstuuri. Mida tumedam on laik, seda rohkem stagneerunud verd on naha pinna alla tõmmatud. Tumedamad laigud näitavad probleeme antud piirkonnas. Seni kuni vana stagneerunud veri on kupumassaaži tulemusena naha pinna all, saab keha nendesse piirkondadesse värsket vereringlust pakkuda.

Kui oled terve ja tervislik ning keha on hästi hoitud, tekivad kõigest kergelt punakad või roosad jäljed, mis kaovad osadel isegi minutitega. Kui vereringluses ja/või lihastes esineb probleeme võivad kupujäljed kesta päevi kui mitte nädalaid.

 

Mis tunde Kupumassaaž tekitab?

Kogemus võib esmakordselt tunduda veider – vaakum tekitab tuima, tiriva sensatsiooni nii nahal kui lihastes. Sensatsioon muutub intensiivsemaks kui kehale on asetatud rohkem kuppe, kuid üldiselt on protseduur pigem mõnus kui ebamugav. Kui oled kuppude ja vaakumiga juba harjunud, pakub kuppude eemaldamine meeldivat lõõgastustunnet.