mis-on-aroomiteraapia

 

Mis on aroomiteraapia?

Aroomiteraapia on alternatiiv-meditsiini praktika, mille käigus kasutatakse aromaatseid eeterlikke õlisid, mida ammutatakse paljudest ravimtaimedest. Sisse hingates või nahale kandes pakuvad õlid ravi ja leevendust paljude haiguste ning tõvede vastu.

 

Aroomiteraapia ajalugu ja faktid

Aroomiteraapia eeterlikud õlid on olnud oluline osa meditsiinist juba tuhandeid aastaid – neid on kasutatud lõhnaõlina, toonikuna, puhastusainena, haava võidena jm. Varajasemate kultuuride hulka, mis omandasid aroomiteraapia ühel või teisel moel, kuuluvad Vana-Hiina, India, Egiptus, Kreeka ja Rooma.

 

Huvitavaid fakte aroomiteraapia ajaloo kohta:

 • Enam kui 2,500 aastat tagasi soovitas Hippocrates tervist edendavaid aromaatseid kümblusi.
 • Aastal 100 e.Kr. mainis tuntud filosoof Dioscorides oma kirjutistes aromaatseid õlisid. Välja olid toodud kardemon, kaneel, mürr, basiilik, fenkol, viiruk, kadakas, mänd, roos, rosmariin ning tüümian.
 • Egiptuse preestrid kasutasid eeterlikke õlisid nii religioossetel tseremooniatel kui ka üldiselt antiseptikuna.
 • 19. sajandi lõpus hakkasid teadlased teostama taimeekstraktide uuringuid, kirjastades tulemused meditsiinilistes ajakirjades. Prantsuse ja Saksa meditsiini-professorid hakkasid aroomiteraapiat kasutama tuberkuloosi vastu võitlemiseks ning nakatunud haavade puhastamiseks.
 • 19. sajandi alguses hakati ka läänekultuuri meditsiinis eeterlikke õlisid laialdasemalt kasutama. Arstid hakkasid isoleerima taimede aktiiv-komponente ning kasutasid neid, et valmistada retsepti-ravimeid.
 • Esimesest Maailmasõjast koju naasenud Prantsuse sõdureid raviti aroomiteraapiaga – see leevendas ärevust ja depressiooni ning aitas haavu parandada.

 

Millised on aroomiteraapia kasutusviisid?

Heade tulemuste saavutamiseks on kõige olulisem kasutada puhtaid, kõrg-kvaliteedilisi eeterikkle õlisid. Sünteetilised õlid ning lõhnad ei saavuta tahetud tulemusi. Lisaks kvaliteedile on väga oluline ka doseerimine.

 

Eeterlike õlide kasutusviisid:

 • Difuseerides eeterlikku õli otse õhku, kasutades elektroonilist difuuserit
 • Eeterlike õlide hõõrumine otse nahale
 • Ninakaudne sisse hingamine otse pudelikaelalt või õrnalt leotatud riidetükilt
 • Läbi aroomiteraapia massaaži
 • Eeterlike õlidega segatud vees kümblemine

 

mis-on-aroomiteraapia

 

Millised on aroomiteraapia kasutegurid?

 • Hoiab ära tõved ning tugevdab immuunsüsteemi

Paljud eeterlikud õlid omavad seenevastaseid, antibakteriaalseid ning põletikuvastaseid omadusi, mis aitavad ära hoida paljude haiguste leviku. Aroomiteraapia tugevdab immuunsüsteemi, kuna eeterliku õli sisse hingates talletub see kopsu, kust see saab kerge vaevaga otse vereringesse imanduda.

 

 • Edendab lõõgastumist

Osad eeterlikud õlid, nagu lavendel ja kummel, on edukad stressi ja ärevuse leevendajad ning aitavad kehal ja ajul lõõgastuda. Lavendli lõhn vähendab sümpateetilise närvisüsteemi tegevust. Sümpateetiline närvisüsteem reguleerib keha võitle-või-põgene süsteemi ning sellega kaasnevad füüsilised sümptomid nagu higised peopesad või kiirendatud südame töö.

 

 • Parandab une kvaliteeti

Kuna paljud aroomiteraapias kasutatavad eeterlikud õlid on rahustava ja lõõgastava toimega, tulevad need kasuks sügava une saavutamiseks. Unetuse, ärevuse, kuumahoogude ning isegi rahutute jalgade sündroomi puhul võib leida leevendust erinevatest eeterlikest õlidest nagu lavendel, kummel, roos, vetiver ja ylang-ylang.

Umbes tund aega ennem magama minekut difuseeri vastavaid eeterlikke õlisid oma magamistoas, kasutades aroomiteraapia küünlaid, elektroonilist difuuserit või õli-põletit. Magama jäädes hingad nina kaudu sisse difuseeritud osakesi, mis lendlevad õhus. Nina kaudu hingates läbivad osakesed vere-aju barjääri ning omavad kohest mõju.

 

 • Ravib hingamisteede probleeme

Osad eeterlikud õlid on antiseptilise toimega, seeläbi puhastades õhku bakteritest, seenbakteritest ning hallitusest, mis omakorda tekitavad hingamisteedes kinnisust, köha või aevastamist.

Eeterlike õlide hulka, mis aitavad põskkoopapõletiku, allergiate, külmetuse, gripi, köha ja väsimuse vastu, kuuluvad eukalüpt, piparmünt, viiruk, rosmariin, mürr, sidrun, oregano ja teepuu.

 

 • Parandab naha tervist

Lahustatud eeterlikku õli võib nahale pritsida, et ära hoida akne, kõõm, tselluliit, varbaseen, sügelused, hammustustest tingitud põletik või lööve. See aitab kaasa ka haavade paranemisel.

Teepuu õli on nahaprobleemide vastu üks enim kasutatud õlidest, kuna see omab antibakteriaalset, antiseptilist, seenevastast ning teisi puhastavaid toimeid. Teiste naha peal kasutatavate õlide hulka kuuluvad lavendel, muskaatsalvei, kadakamari, sidrun, apelsin, õlelill ning viiruk.

 

 • Aitab toime tulla vähi sümptomite ja kõrvalmõjudega

Vähihaiged kasutavad aroomiteraapiat peamiselt tugiravina stressi alandamiseks, valude ohjeldamiseks või üldise enesetunde parandamiseks. Mitmed eeterlikud õlid pakuvad efektiivset leevendust vähi raviga kaasnevate kõrvalmõjude nagu iivelduse, kurnatuse, valude, depressiooni ning unetuse vastu. Abistavate õlide hulka kuuluvad viiruk, ingver, lavendel, kurereha, roos, neroli ning muskaatsalvei.

 

 • Leevendab valu ning põletikku

Et rahustada pinges lihaseid, valutavaid liigeseid, põletikulist kudet või peavalusid on võimalik sisse hingata või otse peale kanda kombineeritud eeterlikke õlisid. Artriidi leevenduseks populaarsete eeterlike õlide hulka kuuluvad ingver, mürr, kurkum ja apelsin. Eeterlikke õlisid saab kasutada peaaegu igasuguse valu vastu. Peavalude vastu töötavad eriti hästi piparmünt, rohemünt, rosmariin ning viiruk.

 

 • Edendab seedimist ning aitab iivelduse puhul

Ingver, kurkum, greip, piparmünt, kummel ning eukalüpt on edukad kõrvetiste, haavandite, iivelduste, seedehäirete, hommikuse iivelduse ning kõhuvalude puhul.

 

 • Suurendab sugutungi

Aroomiteraapial on pikk ajalugu seksuaalhäirete ravimisega ning libiido tõstmisega läbi vereringe kiirendamise. Populaarsed eeterlikud õlid hormonaalse tasakaalu ning seksuaal-tervise edendamiseks on muskaatsalvei, sandlipuu, kurereha, ylang-ylang ning neroli.

 

 • Parandab tuju ning loob positiivse atmosfääri

Lõhn on võimas stiimul, millel on otsene mõju ajule, vallandades intensiivseid emotsionaalseid reaktsioone. Eeterlikke õlisid sisse hingates sunnib aju spetsiifilisi emotsioone väljenduma, tuues kaasa energiat ning optimistlikku ja lootusrikast suhestumist ennast ümbritsevaga.

Eeterlikke õlisid võib näiteks lisada kuumale kümblusele vannis või kasutada õli difuuserit, et terves oma kodus tekitada positiivne atmosfäär.

 

mis-on-aroomiteraapia

 

Millised on aroomiteraapia ettevaatusabinõud?

Vastavalt iga isiku tervisele, allergiatele ning tundlikkusele, ei ole kõik aroomiteraapia eeterlikud õlid soovitatud. Enamus eeterlikke õlisid tuleb hoida lastele kättesaamatus kohas. Raseduse puhul peab olema ettevaatlik, mis eeterlikke õlisid tohib kasutada.

 

Kuigi eeterlikel õlidel on üldiselt minimaalsed ebasoodsad kõrvalmõjud, peaks siiski tähelepanelik olema järgneva suhtes:

 • Suures koguses manustamine on mürgine
 • Liigsetes kogustes võib eeterlik õli nahka ärritada
 • Ettevaatlik olla allergilise kontaktdermatiidi puhul
 • Valgustundlikkus päikesele

 

Üldiselt peaks kasutama eeterlikke õlisid ainult siis, kui nad on täiesti puhtad ning parasjagu ei ole tarvis võtta ravimeid, mille mõju koos eeterliku õliga on tundmatu või ebasoodus. Alati alusta kõige madalama doosiga ning konsulteeri eeterliku õli kasutust arstiga.

Tundliku naha puhul peaks kasutama madalat ja/või lahjendatud doosi. Tähelepanu tuleb hoida järgnevate sümptomite tekkel: lööve, punetus või turse (eriti tugeva päikese käes). Valgustundlikkust võivad tekitada järgnevad eeterlikud õlid: bergamot, sidrun, laim, apelsin ning kikkaputk. Tsitruselised ning mentooliga eeterlikud õlid võivad kergemini nahka ärritada. Kahtluse puhul peaks eeterlikke õlisid ennem nahal testima.