mis-on-alternatiivmeditsiin

 

Mis on alternatiivmeditsiin?

Alternatiivmeditsiini kasutatakse traditsioonilise ravi asemel. Alternatiivmeditsiin erineb täiendavast meditsiinist, mille eesmärgiks on tavameditsiini protseduure täiendada, mitte asendada.

 

Millised on alternatiivsed ravimeetodid?

A

Afirmatsioon on palve vorm või metafüüsiline tehnika, mis keskendub pigem positiivsele tulemusele kui negatiivsele olukorrale.

Akupressuur põhineb läbi keha „meridiaanide“ liikuva eluenergia kontseptsioonil. Protseduuride käigus avaldatakse füüsilist survet akupunktuuri punktidele eesmärgiga vabastada neid meridiaane blokeeringutest. Survet võib avaldada käega, küünarnukiga või erinevate abivahenditega.

Akupunktuur on alternatiivmeditsiini vorm, mis seisneb peenikeste nõelte torkamises kehasse. Seda meetodit kasutatakse sageli valu leevendamiseks, aga ka paljude muude probleemide raviks. Akupunktuuri kohta saad lähemalt ludega SIIN.

Apiteraapias kasutatakse mesilastooteid, sealhulgas mett, õietolmu, taruvaiku, mesilasema toitepiima ja mesilasemürki.

Aroomiteraapias kasutatakse taimset materjali ja aromaatseid taimeõlisid, sealhulgas eeterlikke õlisid ja teisi lõhnakomponente, mis parandavad vaimset või füüsilist heaolu. Aroomiteraapiast saad lähemalt lugeda SIIN.

Astroloogia uurib taevakehade liikumist ja asetust üksteise suhtes ning nende seoseid inimtegevuse ja maiste sündmustega.

Aurikuloteraapia ehk kõrva akupunktuur on alternatiivmeditsiini vorm, mis põhineb arusaamal, et kõrv on tervet keha mõjutav mikrosüsteem. Patsiendi füüsilist, vaimset ja või emotsionaalset seisundit mõjutavaid probleeme peetakse ravitavaks kõrva pinna stimuleerimise teel.

Autosugestioon ehk enesesisendus on inimese enda poolt tekitatud mõtete, tunnete või käitumise suunamine. Seda tehnikat kasutatakse sageli enesehüpnoosiks.

Ayurveda teraapiaid ja praktikaid kasutatakse üldiste heaoluprotseduuride käigus ja mõnedel juhtudel kasutatud ka meditsiinis.

 

B

Balneoteraapia on haiguse ravimine veeprotseduuride abil.

Bates’i meetod tegeleb silmanägemise parandamisega.

Biodanza on enesearendamise süsteem, mis kasutab muusikat, liikumist ja positiivseid emotsioone eneseteadvuse arendamiseks.

 

E

Elektromagnetravi seisneb keha mõjutamises elektromagnetkiirgusega, millel väidetakse olevat raviv toime.

 

F

Feng shui on Hiina filosoofiline süsteem, mis seisneb harmoonia saavutamises ümbritseva keskkonnaga.

 

G

Gua sha ehk kraapimisteraapia on traditsiooniline Hiina ravimeetod, mille käigus kraabitakse nahka kuni kergete verevalumite tekkeni. Selle meetodi praktiseerijad usuvad, et gua sha vabastab vigastatud kohtadest kahjulikud ained ning stimuleerib verevoolu ja tervenemist.

 

H

Turvatunde loomise teraapia (Havening) aitab vähendada hirmu, viha, patoloogilist süütunnet, häbitunnet ja paljusid teisi negatiivseid emotsioone.

Herbalistika tegeleb botaanikaga ja taimede kasutamisega meditsiinilisel eesmärgil või dieedi täiendusena.

Hiina võitluskunstid koosnevad sadadest võitlusstiilidest, mis on Hiinas sajandite vältel välja töötatud.

Hijama on märg kuputeraapia, kus veri imetakse teraapilisel eesmärgil vaakumisse läbi väikeste nahasse tehtavate sisselõigete.

Holistika käsitleb süsteeme (füüsilisi, bioloogilisi, keemilisi, ühiskondlikke, vaimseid, keelelisi jne) ja nende omadusi kui tervikut, mitte erinevate osade kogumit.

Homöopaatia on süsteem, mis väidab, et aine, mis põhjustab tervetel inimestel haiguse sümptomeid, suudab ravida samasuguseid sümptomeid haigetel inimestel.

Hüdroteraapia seisneb vee kasutamises valu leevendamiseks ja raviks.

Hüpnoos on inimese selline teadvuseseisund, millega kaasneb fokuseeritud tähelepanu ja vähenenud perifeerne teadlikkus ning suurem vastuvõtlikkus sisendusele.

Hüpnoteraapia on alternatiivmeditsiini tüüp, mis kasutab kujutlusvõimet eesmärgiga lahendada mitmesuguseid probleeme.

 

J

Jooga seisneb venitustest koosnevates madala koormusega füüsilistes harjutustes, mida kasutatakse sageli teraapilisel eesmärgil. Sellisel juhul toimub jooga sageli grupis ja võib sisaldada meditatsiooni, kujutlusi, hingamisharjutusi ja muusikat. Usuga tervendamise käigus kasutatakse palveid ja liigutusi, et kutsuda esile jumalikku sekkumist spirituaalseks ja füüsiliseks tervendamiseks.

mis-on-alternatiivmeditsiin

 

K

Kelatsiooniteraapia on meditsiiniline protseduur, mis seisneb raskemetallide eemaldamises organismist kelaatorainete abil.

Kiindumusteraapia on vastuoluline alternatiivne lapse vaimse tervisega tegelemise kategooria, mille eesmärgiks on ravida kiindumushäireid.

Kinesioloogia on alternatiivmeditsiini tehnika, mis seisneb haiguste diagnoosimises ja ravimeetodi valimises lihaste tugevuse ja nõrkuse testimise teel. Kinesioloogiast saad lähemalt lugeda SIIN.

Kiropraktikat kasutatakse peamiselt luu-lihaskonna ja eriti selja mehhaaniliste häirete diagnoosiks ja raviks.

Kodeerimist kasutatakse sõltuvuste raviks, mille käigus üritab terapeut hirmutada patsiente hoiduma ainetest, millest nad sõltuvad on, veendes neid, et antud aineid uuesti kasutades saavad nad viga või surma.

Kristalliteraapias kasutatakse kive ja kristalle. Kristalliteraapia pooldajad väidavad, et kristallidel on ravivad omadused, kuigi sellel väitel puudub teaduslik tõestus.

Kuputeraapia on alternatiivmeditsiini vorm, mille käigus tekitatakse nahale teatud kohtadesse kuppude abil vaakum. Kuputeraapiast saad lähemalt lugeda SIIN ja SIIN.

Kõrvaküünaldel arvatakse olevat üldist tervislikku seisundit ja heaolu parandav toime. Seest tühja küünla üks ots pannakse põlema ja teine ots asetatakse kõrvakanalisse.

 

L

Loov visualiseerimine on kognitiivne protsess, mille käigus luuakse eesmärgipäraselt kas avatud või suletud silmadega visuaalne kujutluspilt, simuleerides või tekitades visuaalset taju ja hoides, uurides ning muutes tekitatud kujutluspilte, muutes seega ka nendega seotud emotsioone või tundeid eesmärgiga kogeda sellele järgnevat füsioloogilist, psühholoogilist või sotsiaalset mõju.

 

M

Magnetteraapias kasutatakse staatilisi magnetvälju.

Manuaalne lümfidrenaaž ehk lümfimassaaž stimuleerib lümfivedeliku voolu ja ergutab jääkainete eemaldamist kehast. Lümfimassaažist saad lähemalt lugeda SIIN.

Manuaalteraapia on füüsiline teraapia, mida kasutatakse peamiselt luu-lihaskonna valude ja liikumatuse raviks ning seisneb peamiselt lihaste sõtkumises ja manipulatsioonis ning liigeste mobilisatsioonis ja manipulatsioonis.

Muusikateraapia on mitteverbaalne lähenemine inimesele, kasutades muusikariistu ja muusikat.

 

N

Naturopaatias kasutatakse mitmeid pseudoteaduslikke praktikaid, mida nimetatakse „naturaalseteks”, „mitteinvasiivseteks” ja „iseparanemisele” kaasa aitavateks.

Numeroloogia usub jumalikku, müstilisse seosesse numbri ja ühe või mitme sellega kokkulangeva sündmuse vahel.

Nälgimine on teadlik täielik või osaline toidust, joogist või mõlemast loobumine teatud perioodi vältel.

 

O

Ortomolekulaarse meditsiini eesmärgiks on säilitada inimese tervist toidulisandite abil.

Osteopaatia keskendub manuaalsele paikapanemisele, müofastsiaalsele massaažile ja muule lihaskudede ja luude füüsilisele manipulatsioonile.

 

P

Psüühiline kirurgia on pseudoteaduslik meditsiiniline pettus, kus selle praktiseerija loob illusiooni kirurgilisest operatsioonist paljaste käte abil ning kasutab trikke, võltsverd ja loomseid kehaosi veenmaks patsienti, et haiguskolded on eemaldatud ja haav on iseenesest paranenud.

 

R

Refleksoloogia seisneb jala- ja käelabadel asuvatele punktidele surve avaldamises pöida, sõrmede või käega ilma õlisid või kreeme kasutamata. Refleksoloogiast saad lähemalt lugeda SIIN.

Reiki praktiseerijad kasutavad kätega ravimist, mille käigus edastatakse väidetavalt „universumi energiat” läbi terapeudi peopesade patsiendile eesmärgiga aidata kaasa emotsionaalsele ja füüsilisele paranemisele.

Rolfimise praktiseerijad kombineerivad omavahel pindmiste ja sügavamate kudede manuaalteraapiat liikumisega.

 

S

Speleoteraapia on hingamisteraapia, mis seisneb soolakambris hingamises.

mis-on-alternatiivmeditsiin

 

T

Tai massaaž on iidne ravisüsteem, mis kombineerib omavahel akupressuuri, India ayurveda põhimõtteid ja joogaasendeid. Tai massaažist saad lähemalt lugeda SIIN ja SIIN.

Thalassoteraapia on merevee kasutamine meditsiinilistel eesmärkidel. See teraapia põhineb merevee, meretoodete ja rannikukliima regulaarselt kasutamisel.

Tugigrupi liikmed osutavad üksteisele mitmesugust enamasti mitteprofessionaalset ja mittemateriaalset abi seoses konkreetse ühise koormava probleemiga.

 

V

Vabastav hingamine väidab, et õige hingamise abil saab haigusi ravida ja valu leevendada.

Valgusteraapia seisneb kokkupuutes päevavalguse või spetsiaalse lainepikkusega valgusega, kasutades polükromaatilist polariseerutud valgust, valgusdioode, päevavalguslampe, dikroidlampe või väga eredat täisspektervalgustust.

Vere kiiritamise teraapia on protseduur, mille käigus kiiritatakse verd teraapilisel eesmärgil madala intensiivsusega punase valgusega.