Eeterlike-õlide-tutvustus-algajatele

 

Kui paljusid allolevatest väidetest oled lugenud või kuulnud?

 • “Eeterlikud õlid on naturaalsed.”
 • “Eeterlikud õlid on ohutud.”
 • “Eeterlikud õlid on võimsad ja neid tuleb väga ettevaatlikult kasutada.”
 • “Eeterlikke õlisid ei tohi mingil juhul seespidiselt kasutada.”
 • “Eeterlike õlide seespidine kasutamine on täiesti ohutu.”
 • “Raseduse ajal ei tohi eeterlikke õlisid kasutada.”
 • “Eeterlike õlide kasutamine on täiesti ohutu kõigile ja igal ajal.”
 • “Eeterlikud õlid suudavad ravida vähki ja viirushaigusi.”
 • “Eeterlikke õlisid võib kasutada lahjendamata kujul.”
 • “Eeterlikke õlisid tuleb alati lahjendada.”

 

Kuidas saada aru, kus või kuidas eeterlikke õlisid kasutama hakata, kui ümberringi on nii palju vastuolulist informatsiooni ja kui iga ülaltoodud väide sisaldab veidikenegi tõtt? Ettevaatlikumaid inimesi võib selline labürint hirmutada, aga see ei pea nii olema. Kahjuks liigub ringi palju valeinformatsiooni, ent sellest hoolimata saab igaüks õppida eeterlikke õlisid turvaliselt ja julgelt kasutama, kui ta asja enda jaoks liiga keeruliseks ei tee.

 

5 lihtsat sammu eeterlike õlide julgeks kasutamiseks

Alusta ettevaatlikult

Piisab mõnest eeterlikust õlist, et tulla toime enamuse probleemidega, mille leevendamiseks teie peres eeterlikke õlisid kasutada eelistatakse. Seejärel võid oma õlide kollektsiooni järk-järgult täiendada, kuigi oma pere heaolu eest saad kanda hoolt vähem kui 10 õli abil.

Eeterlikku õli õigesti kasutades kulub seda väga vähe, mis tähendab, et õlipudeli sisust jätkub päris pikaks ajaks. Ei ole mõtet osta õlisid, mida kasutad vaid harva ja lasta neil minna halvaks enne, kui need otsa saavad. Lisaks on eeterlike õlide valmistamine suur väljakutse ka ökoloogilises mõttes – ühe tillukese pudelitäie õli saamiseks kulub mitmeid tonne taimset materjali. Kui oled keskkonnasäästliku mõtteviisiga, siis kohtle eeterlikke õlisid kui väärtuslikku kingitust ja kasuta neid säästlikult.

 

Õpi aeglaselt

Veel üks lause, mida sageli kuuled, on mõne õli põhjalik tundmine on olulisem kui suure õlikollektsiooni omamine“. See on suurepärane nõuanne. Paljud eeterlikud õlid on mitmetoimelised, seega ei vaja sa iga probleemi jaoks eraldi õli. Ja mida paremini tunned õlisid, mis sul juba olemas on, seda loomingulisem saad nende kasutamisel olla.

 

Alusta turvaliselt

Kuigi eeterlikud õlid on paljudes meie vannitubades ja köökides olevatest toodetest looduslikumad, ei tähenda see, et need igaühele ja igal viisil kasutatuna täiesti ohutud oleksid. Mõned õlid on täiesti ohutud paljude erinevate kasutusviiside korral, sobides algajatele suurepäraselt, ja teised võivad mõnedel inimestel või vale kasutamise korral ärritust või isegi allergilisi reaktsioone põhjustada. Kui kasutad õlisid õigesti, on negatiivse mõju võimalus väike ning õppimiskõver paindlikum.

 

Sissehingamine on tõhus

Eeterlikke õlisid võib kasutada sisse hingates, välispidiselt või seespidiselt. Samas järjestuses kasvab ka risk kasutamisel.

Paljusid hämmastab, kui tõhus võib olla eeterlike õlide sissehingamine. Vahel piisabki sissehingamisest olemasoleva probleemi lahendamiseks, olgu selleks siis ülierutatud lapse rahustamine enne magamaminekut või peavalu leevendamine. Sissehingamine on parim viis eeterlike õlide kasutamiseks alla 6-aastaste laste puhul.

Välispidine kasutamine on mitmel puhul parim, aga sellisel juhul võib esineda nahaärritust ja õli tuleb sobivalt lahjendada, mis muudab välispidise kasutamise keerukamaks, aga mitte tingimata tõhusamaks.

Mõnesid eeterlikke õlisid võib küll seespidiselt kasutada, aga ohutuse tagamiseks nõuab see meetod eelnevat õppimist ja aru saamist ega ole seega algajatele soovitatav.

 

Lahusta! Lahusta! Lahusta!

See samm on olulisem, kui arvata võiks – eeterlike õlide puhul on vähem tõesti rohkem. Eeterlikud õlid on tugevalt kontsentreeritud. Mõne lusikatäie õli saamiseks destilleeritakse mitmeid kilosid taimset materjali. Baasõlis, näiteks jojoba-, magusa mandli-, fraktsioneeritud kookos- või oliiviõlis lahjendatud eeterliku õli kandmine nahale on ohutum ja vahel isegi tõhusam, kui eeterliku õli lahjendamata kujul kasutamine. Mõnikord mõjub väiksem kogus eeterlikku õli tõhusamalt kui suurem.

Kui oled eeterlike õlide ohutut kasutamist põhjalikumalt tundma õppinud, saad erinevaid lahjendusastmeid katsetada, aga algajale kehtib põhimõte 1, 2, 3.

1%-ne lahjendus on 1 tilk eeterlikku õli ühes teelusikatäies baasõlis, mida on lihtne mõõta. Vala umbes 1 teelusikas baasõli peopessa ja lisa sellele 1 tilk eeterlikku õli. Voilá!

 • 1%-ne lahjendus sobib kasutamiseks näonahal, 6-12 aastaste laste, rasedate, vanade inimeste ja igaühe puhul, kellel on tundlik või ärritunud näonahk või nõrk immuunsüsteem.
 • 2%-ne lahjendus sobib enamuse igapäevaste kasutusviiside puhul ja ka mõnedel erijuhtudel.
 • 3%-ne lahjendus sobib piirkondadele, kuhu õli otse peale kantakse, näiteks valusa liigese või lihase masseerimiseks.

 

Eeterlike-õlide-tutvustus-algajatele

 

Vaatamata internetis leiduvale segadusseajavale ja isegi vastuolulisele infole saab algaja eeterlikke õlisid turvaliselt ja tõhusalt ning väikese raha- ja ajakuluga kasutama hakata. Kui sinu kogemused ja enesekindlus, mille omandasid ühe või kahe eeterliku õli kasutamisega, kasvab, saad oma oskusi täiendada, võttes kasutusele rohkem õlisid ja suurendades oma kollektsiooni aeglaselt ja ohutult.